Szkoła letnia

Jedność w różnorodności? Europejskie dyskursy

Bez wiedzy o historii nie sposób zrozumieć dzisiejszej Europy: ograniczenie się do perspektywy współczesnej albo partykularnej musi prowadzić do powierzchownego ujmowania problemów, które Europa przeżywa w ostatnich latach.

• Jak mówić o Europie wobec wstrząsających nią kryzysów: kryzysu imigracyjnego, wojny na Ukrainie, kryzysu euro, groźby „Brexitu”?
  • Czy istnieje jeden, wspólny sposób postępowania, czy też europejska „przestrzeń publiczna” nadal jest pokawałkowana?
  • W jaki sposób mówić o różnorodności i o jedności Europy?
  • Czy słyszalny jest głos intelektualistów proponujących celne rozwiązania?
  • Czy ma jeszcze sens pojęcie narodu, kiedy to od całej Unii Europejskiej oczekuje się interweniowania w dramatach rozgrywających się u jej granic?
  • Jak ustalić status pojedynczych języków w obrębie Europy 28?

flaga_UE

Nadzieją na uniknięcie fiaska projektu „wspólnej Europy” jest wysiłek wzajemnego zrozumienia i historycznego ujęcia europejskiej integracji.

Podczas szkoły letniej podejmiemy te politycznie aktualne tematy w ich historycznym kontekście, dając uczestnikom z Francji, Niemiec i Polski okazję do spojrzenia na nie oczami studentów i wykładowców z innych krajów.